Çılgın Ar-Ge Cevaplıyor! İşte AirCrack-NG


Bize biraz kendinden bahseder misin “AirCrack-NG” kimdir?
Kendimden bahsetmem burada satırlara sığmaz aslında ama adım Nevzat Topçu, 22 yaşında bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Her şeyin en bol olduğu zamanı, en yok olduğu zamanı görmüş birisiyim. Eğer bir konuda çalışmak istersem beni kimse tutamaz ama istemezsem de hiçbir emek sarf etmem. Çabuk sinirlenen çok ilginç bir karakterim var. Bazen kendimi ben bile anlamakta güçlük çekiyorum.

Normal bir gün yataktan kalkmanla beraber nasıl başlıyor mesela?
Benim hiçbir günüm birbirini tutmuyor. Bazen dükkana geçmem gerekir gider akşama kadar çalışırım, bazen okula, bazen kız arkadaşımın yanına… Yani öyle bir durum ki sabah uyanana kadar o gün neler yapacağımı bende bilmem. Şu garantidir ki evden asla ve asla kahvaltımı yapmadan, çayımı içmeden çıkmam.

AirCrack-NG ismi nerden gelmekte?
Herkesde biraz hack yapayım facebook hackleyim gibi bir heves doğar ya bir ara sonra biraz araştırır bilgisayarına virüs girer ve vazgeçer bu sevdadan benim çocukluğum da bilgisayar başında böyle geçti. Sonra üniversitede bölüme başlayınca bu heves biraz daha arttı ve bir şeyler araştırmaya tekrar başladım. Sonrasında hack için kullanılan bir yazılım buldum. Wi-Fi şifresini bulmak için Linuxda kullanılan aircrack-ng ydi. Bu sıralarda hiç oyun oynamayan bir insandım. Doğal olarak bir nickname’im yoktu. Hep adım ve soyadımı kullanıyordum. Sonra oyun alemine de hafiften girişmeye başlayınca bir nick lazım oldu ve ilk aklıma gelen nick AirCrack-NG oldu. Şimdi ise çok seviyorum çünkü anlamını anlayan kişi sayısı az oluyor ve anlaşıldığında da hoşuma gidiyor. Biraz gizem katıyor denebilir.

Seni tanıdığım günden beri steam profilinde olan wifi fotoğrafının senin için bir anlamı var mı?
Steam profilini çok önemsemeyen biriyim. Benim nickimi Google’a yazıp görsellere girdiğinizde de bu resmi görürsünüz. Bunu da ordan aldım ve sonradan değiştirmek hiç aklıma gelmedi. Meğer senelerdir o varmış. Bende yeni fark ettim diyebilirim. 🙂

wasdzone ile nasıl tanıştın?
Ben 1.6 da Jailbreak nedir nasıl yapılır bilmeyen bir insanım. Jailbreak ile CS:GO da tanıştım. İlk girdiğim sunucuda geceleri saçma sapan haritalar açılırdı ve Jailbreak oynanmazdı. Bende topluluk sunucularında gezerken wasdzone ile karşılaştım. 2. gece yine wasdzone’ a girdim. Sonra bi sunucu vardı slotlar falan vardı nereydi ki ora derken tekrar buldum ve burdaki ortamın daha iyi olduğunu gördüm. Hatta geldikten birkaç gün sonra komut vermiştim ve çok net hatırlarım TeksenTR vardı o zaman sunucuda.

wasdzone AR-GE bölümüne ne zaman girdin bu süreç nasıl gerçekleşti?
Ben her zaman bulunduğu topluluk için bir şeyler yapmaya çalışan bir insanım. Yazılım anlamında da az da olsa bilgim olduğu için dikkatimi çekti ve bir gün “yav bu pluginleri nasıl yazıyorlar ki” dedim. O zamanlar sunucuda AR-GE namına hiç kimse yoktu tabiki. Bunu da düşünerek araştırmaya, araştırdıkca anlamaya başladım, anladıkça da ilk kez çalışmayan bir plugini çalışır hale getirerek “CTBAN” pluginini geliştirdim. Sunucuda artık benim emeğim olan bir plugin vardı ve bunun gazıyla da yapmaya devam ettim. Kağan abinin de çok büyük desteğiyle şu anda “wasdzone’ mu tonla para verip plugin yaptırıyorlar, tabi sunucuları bu kadar güzel ve dolu olacak” tepkilerini almaya başladık. Bu bizim için çok büyük bir başarıdır.

!rulet !w(mavi daire) !zombi gibi önemli ve çoğu sunucu tarafından istenen ve aranan pluginlerin yapımcısı sensin bu süreci biraz anlatır mısın plan kafanda nasıl oluştu nasıl gelişti?
Sunucularda her zaman olmayanı yapmak istedim. Bir değişiklik yapmıştım sunucudaki modellerle ilgili ve Okan [relre] ve Mert [Anarchist] bana bunu ilk yapan Türk sensin başka yerde görmedik vs demişti. Bu ne kadar doğru hala bilmiyorum fakat bunun gazıyla bazı şeyler yapmaya başladım. Diğer sunucuları gezdim, bizim sunucumuzda kim neyi yaparken zorlanıyor, hangi oyunlar eğlenceden çok çileye dönüşüyor bunu gözlemledim ve buna göre bazı değişiklikler yaptım. Mesela daireye boyut değiştirebilme geldi çünkü o kadar küçüktü ki komutçu bana doğru gelin diyordu biz o kadar T nin içinde komutçuyu göremeyip ne tarafa gideceğiz lan diye bakınıyorduk. Bununla başladı macera ve sonrasında biraz daha öğrendikçe zombiydi ruletti biraz geliştirdim.

wasdzone ailesinin AR-GE yetkilisi olarak gelecekte eklemeyi düşündüğün farklı pluginler var mı?
İlerde ve şimdi her yenilik önce wasdzone’da olsun istiyorum. Bunun için hep çalıştık ve başka sunucuda olup bizim sunucumuzda olmayan ufak tefek şeyler dışında bir plugin olduğunu sanmıyorum. Kafamda bazı planlar var tabiki. Bunlar da yakın zamanda hayata geçebilecek şeyler. Sanmayın ki ARGE yatıyor. 🙂

wasdzone ailesi için çalışmanın güzel yanı ne?
wasdzone kıymet bilen bir topluluk. En güzel yeri bu. Bir hatayı düzeltmek için veya bir plugin için saatlerce uğraştığınızı düşünün ve bitip sunucuya koyulduğunda herkesin bir hata varsa bile “güzel olmuş ama şunu şöyle değiştirebilir miyiz ki acaba” demek yerine “iğrenç olmuş, bunu böyle böyle yap!” dendiğini düşünün. Maaşla çalışan insanlar bile zor katlanır bunlara… İşte bunun için wasdzone. Birde okanın bir lafı var ya “BURASI BİZİM” bunun için wasdzone’u tercih ettim.

wasdzone ailesi için çalışmanın zorlayıcı yanı ne?
Benim bazen canım kod yazmak ister ve ertesi gün işim olsa bile sabaha kadar uğraşabilirim ama bazen de canım başka bir şey yapmak ister ve o an bir sunucuda bir eksik vardır veya acilen bir şey yapılması gerekiyordur o an onu yapmak benim için bir zulümdür resmen. Tek zorlayıcı yanı bu olsa gerek. Bunun dışında herhangi bir zorlayıcı yanının olduğunu düşünmüyorum.

wasdzone hakkında eleştirilerin neler?
Tabiki bazı konularda eksikler var. Fakat bunları ortalık yerde söylemek yerine örtpas etmek gerekir. BURASI BİZİM olduğuna göre eksiklikleri burada söylememek daha iyi ama çözmek için elimden geleni yaptığımı söyleyebilirim.


2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Nevzat abi nin içinden hazineler döküldü be neler bilmiyomuşuz bu röportajı yaptığın içinde sana çok teşekkürler ederim Özbay
    Ve sana nevzat abi…
    Evet beyler şuan rejiden bi spoiler geldi sıradaki röportaj benimleymiş